Спеціальні педагоги та медики вимушені констатувати:
• У дитячий садок поступають діти з 3-ох років і спеціальним педагогам доводиться займатись корекцією вторинних відхилень, які вже сформовані у дітей цього віку.
• Залишились без спеціальної педагогічної допомоги діти дошкільного віку зі складними дефектами розвитку.
• Сім’ї дітей, що мають порушення, не отримують цілеспрямованої систематичної педагогічної допомоги і не можуть своєчасно і кваліфіковано включитися у процес виховання і розвитку дитини.
• Батьки, що пережили тяжку стресову ситуацію, яка викликана народженням дитини-інваліда, тривалий період часу залишаються вдома в умовах штучної соціальної ізоляції, що позначається негативно на їх психічному стані.
• Діти з «незначними» проблемами (так звана група ризику), батьки яких недооцінюють наслідки порушень психофізичного розвитку, взагалі не отримують необхідної корекційної допомоги; внаслідок цього спостерігаються негативні тенденції у загальному розвитку та навчанні таких дітей.
• Зростає кількість дітей зі складними, комплексними відхиленнями в розвитку або з полісенсорними порушеннями.
• Діагностика пізнавальних можливостей дітей з комплексними порушеннями є складною і вимагає довготривалого спостереження за дитиною в умовах спеціального навчання і виховання.
Найважливішим завданням неонатологів та офтальмологів має стати своєчасне виявлення ранніх стадій очних хвороб та відповідне лікування, що дає можливість уникнути сліпоти та попередити інвалідність у дітей.
За останній час ми спостерігаємо різкий ріст кількості сліпих дітей з різних областей України, батьки яких приїздять у Львів в НРЦ «Левеня» з метою комплексної діагностики психофізичного розвитку дітей раннього віку з вадами зору.
Питання діагностики та злагодженої роботи всіх ланок офтальмологічної служби України буде розглянуто на нараді обласних дитячих офтальмологів, яка відбудеться на базі експериментального освітнього закладу Всеукраїнського рівня Комунального закладу Львівської обласної ради «Навчально-реабілітаційний центр «Левеня» в рамках VI Науково-практичної конференції дитячих офтальмологів та тифлопедагогів “Медична та медико-педагогічна реабілітація дітей з аномаліями рефракції і захворюваннями окорухового апарату” (18-19 червня 2015 року, м. Львів).